Tarihte Bugun Tarsuslu Milli Güreşçi Mehmet Çelebi Hayatını Kaybetti

Spor Salonumuza adını verdiğimiz Milli Güreşçi Mehmet Çelebi'nin hayatı

Tarihte Bugun  Tarsuslu Milli Güreşçi Mehmet Çelebi Hayatını Kaybetti

Tarihte Bugün 
Tarsuslu Milli Güreşçi Mehmet Çelebi 22 Ocak 1998'de hayatını kaybetti. 

MEHMET ÇELEBİ  (1937-1998)
      


1937 yılında, Tarsus’un Kütüklü köyünde Mehmet Bey ve Fatma Hanım’ın oğlu olarak doğdu.
     Çocukluk yılları, çiftçilik ve büyükbaş hayvan çobanlığı ile geçti.
      Güreş’e, “Karakucak” güreşleriyle başladı. Geleneklerimiz gereği köy düğünlerinde yapılan güreşlerde kendini kabul ettirmek suretiyle başarı grafiğini her geçen gün yükseltiyordu.
     Rakibiyle güreştiği sırada davul-zurnanın “Köroğlu” türküsüne ait müziği çalmasını isterdi. Kahramanlık türkülerimizin, kendisini çok etkilediğini ve müsabakalarda daha hırslı olmasına vesile olduğunu söylerdi.
      Mehmet ÇELEBİ’nin, Şadiye Hanım ile olan evliliklerinden 2 erkek, 1 kız çocukları oldu.
      1953 yılında, Kadıköy-Fenerbahçe Stadı’nda yapılan Türkiye Karakucak Güreş Şampiyonası’nda, güreşe başlamadan önce “Cazgır”ın Mehmet ÇELEBİ’yi tanıtımında:
      “Halep’te bir oyun oynarlar, derler adına Halebî, sağdan şampiyon Mehmet Çelebi” deyimini kullanmış ve gerçekten de Mehmet ÇELEBİ, müsabakalar sonunda “Şampiyon” olmuştur.
      Yukarıda gördüğümüz fotoğraf, özel müsabaka için gittikleri Japonya’nın başkenti Tokyo’da 1954 yılında çekilmiştir. Bu fotoğraf da, Japonya Güreş Federasyonu yöneticileriyle birlikte, üstü açık bir otomobil ile müsabaka sonunda Tokyo’nun caddelerinde halkı selâmlarken çekilmiştir.
     1955 yılında, İran’a özel müsabaka için gittiklerinde; İran halkının favorisi serbest stildeki 67 kilo güreşçisi HABİBİ’yi ilk turda 30 saniyede “tuş” ile yendi.
     1956 yılında,  Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda 67 kiloda Dünya 3.sü oldu. Bir yıl aradan sonra tekrar karşılaştığı İranlı Habibi’yi, ilk turda yenerken Habibi’nin kolunun kırılması sonucu güreş hayatını noktalayan Habibi, “Ömrümde böyle güreşçi görmedim. Beni elektrik çarpar gibi çarptı, ben güreşi bırakıyorum.” diyerek, Mehmet ÇELEBİ’nin güçlü ve yetenekli bir güreşçi olduğunu dile getirir.
     1957 yılında, Sofya’da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda 67 kiloda 4. olmuştur.
     8 Haziran 1980 tarihinde, Cumhurbaşkanı Vekili İhsan Sabri ÇAĞLAYANGİL tarafından Ankara’ya davet edilerek “Şeref Belgesi” ile onurlandırılmıştır.
     Mehmet ÇELEBİ’nin, Türkiye’ye güreş sporunda verdiği hizmetleri göz önüne alan yetkililer, onun doğup büyüdüğü ve vefatından sonra defnedildiği “Kütüklü Köyü”nün yollarını asfalt yaparak vefa borçlarını ödemeye çalışmışlardır.
     Millî duyguları çok sağlam olan Mehmet ÇELEBİ, erkek bir torunu olunca, Fatih Sultan Mehmet’e olan saygısının göstergesi olarak çocuğun adını “FATİH” koymuştur.
     Tarsus’un ve Türkiye’nin gururu değerli hemşerimiz Mehmet ÇELEBİ, 22 Ocak 1998 günü Kütüklü köyünde vefat etti ve köyüne defnedildi. Defnedildiği sırada, oğlu Ömer’in de fenalaşarak aynı gün vefat etmesiyle ÇELEBİ Ailesi ikinci kez sarsılmıştı. (Tarsus'un Değerleri-Ali Pamuksüzer)